Imunitný systém: Ako ho podporiť a čo ho oslabuje

Oslabený imunitný systém je veľmi problematická záležitosť. Sme častejšie prechladnutí a unavení a zároveň prichádzame o prácu a zábavu. Preto by mala byť súčasťou zdravého životného štýlu dlhodobá podpora imunity. Ako ju pojať vám načrtneme v tomto článku.

Byť chorý je otrava. Všetko vás bolí, nie je vám ani trochu dobre a navyše pri tom prichádzate o svoje obľúbené aktivity s priateľmi. Preto je dobré vedieť, čo je imunitný systém a čo ho oslabuje. Tak lepšie porozumiete tomu, čo robíte zle. A zmeníte to. Buď svojpomocne, alebo za asistencie svojho lekára.

Nebudeme ale predbiehať a začneme od úplného začiatku. Čo a ako vám načrtneme nižšie.

ako funguje imunitný systém

Ako funguje imunitný systém

Imunitný systém je náš obranný štít proti baktériám, vírusom a ďalším patogénom, ktoré by nás mohli negatívne ovplyvniť. Aby mohol zastávať svoju funkciu, má celý rad mechanizmov a okruhov, po ktorých môže v prípade ohrozenia siahnuť.

Imunitu delíme na vrodenú a získanú. Vrodená je tá, ktorá je zapísaná v našej DNA. Nemá schopnosť si pamätať, s ktorými patogény už prišla do styku, ale oproti tomu dokáže reagovať prakticky na všetko a ihneď. V rámci minút, alebo hodín. Získaná imunita je trochu vyššia forma ochrany, ktorú si vypestujeme po stretávanie sa s niektorými chorobami, alebo po očkovaní.

Organizmus v takej chvíli vie, že už bol s jednou konkrétnou hrozbou niekedy v styku, takže zvolí spôsob boja, ktorý sa mu už niekedy v minulosti osvedčil. Spustenie získané imunity ale väčšinou oveľa dlhšie trvá. Je teda dôležité mať v poriadku obe.

Príznaky oslabenej imunity

Že vám imunita nefunguje tak dobre, ako by mala, zistíte pomerne ľahko. Napríklad sa u vás objaví nejaká autoimunitná choroba, na ktorú je potrebné brať lieky na imunitu. (Ktoré dokážu potlačiť prehnanú odozvu vášho tela na nejaký inak bezpečný stimul typu peľ, prach a podobne.)

Slabá imunita sa ďalej prejavuje:

  • Vyrážkami
  • Dlhšie a častejšie chorobnosťou
  • Vážnejšími chorobami (bronchitída, zápal pľúc …)
  • Zápaly vnútorných orgánov
  • krvnými abnormalitami
  • Poruchami zažívacieho ústrojenstva

U detí sa môže dokonca objaviť aj oneskorený vývoj. Čo dovedie najlepšie posúdiť lekár na preventívnych prehliadkach.

príznaky oslabenej imunity

5 tipov, ako podporiť imunitný systém

Našťastie, aj z tej najväčšej mizéria sa dá dostať. Za predpokladu, že zvolíte správny postup a akceptujete, že pôjde o beh na dlhšiu trať, ktorý sa nezaobíde bez kompletnej zmeny vášho životného štýlu.

Dbajte na hygienu

Aj keď ich nevidíme, nebezpečné patogény sú všade okolo nás. Útočia na nás napríklad v hromadnej doprave, v zamestnaní alebo v škole, či v nákupných strediskách. Stačí len siahnuť na kontaminovanej madlo od vozíka, alebo byť v doletu nechráneného kašľa, alebo kýchance.

Aby ste sa chránili, tak:

  • Si dôkladne umývajte ruky teplou vodou
  • Sa vyhýbajte kontaktu s chorými ľuďmi
  • Používajte dezinfekciu na ruky
  • Sa vyhýbajte miestam s väčšou koncentráciou ľudí (keď to ide)
  • Kýchejte a smrkejte do vreckovky, vyhoďte ho a umyte si ruky
imunitny systém hygiéna
ako posilniť imunitu

Spite

Spánok je čas, počas ktorého dochádza k regenerácii celého tela. Preto nám jeho nedostatok môže veľmi škodiť. (Sme unavení, nepozorní, máme zlú náladu a oslabený imunitný systém.)

Preto, nech už ste vysoko postavený manažér, alebo rodič, ktorý niekoľkokrát za noc vstáva k plačúcemu dieťaťu, urobte všetko, aby ste pokryli jeho bežnú dennú potrebu. (Tou je ideálne 7-8 hodín spánku denne.) Tomu pomôžete tým, že budete chodiť spať v rovnakú hodinu. Alebo napríklad tým, že budete spať cez deň s dieťaťom. Ostatné veci v domácnosti môžu počkať na neskôr.

Ak vás trápi nespavosť, alebo nie ste spokojní s kvalitou spánku, vyskúšajte:

  • Masku na spanie
  • Štuple do uší
  • Kvalitné žalúzie, alebo závesy
  • Bylinkové čaje (valeriána lekárska, medovka …)
  • Aromaterapii (levanduľa …)
  • Teplú kúpeľ pred spaním

Tiež vám pomôže, keď si namiesto prehliadania správ na internete budete čítať knihu, alebo sa budete venovať inej činnosti, ktorá od vás nebude vyžadovať zapojenie mozgových závitov.

Zdravo jedzte

Vitamíny na imunitu môžete získať zo svojej dennej potravy. Nesmie ale obsahovať nadbytok cukrov, soli a nezdravých tukov. V ideálnom prípade by mala byť čo najmenej spracovaná a čo najviac komplexné. Svoje miesto v nej má čerstvé ovocie a zelenina. Dobré sú aj ovsené vločky a celozrnné výrobky. Skúsiť ale môžete aj kyslomliečne výrobky a biele jogurty a kvalitné (chudé!) Mäso. Ešte niečo navyše pre seba urobíte, keď sa prestanete vyhýbať strukovinám. Ak vás trápi nadúvanie, skúste červenú šošovicu, alebo cícer.

posilnenie imunity
podpora imunitneho systému

Buďte aktívni

Možno ste to nevedeli, ale pravidelný pohyb má blahodarný vplyv na imunitný systém. Čo je skvelý dôvod k tomu si dopriať nejaký šport, či aspoň dlhšiu prechádzku. Vedľajším účinkom tohto konania bude nižšia telesná hmotnosť a lepšia nálada. Tak prestaňte hľadať zámienky, prečo to nejde.

Doprajte telu bylinky na imunitu

V rámci komplexnej starostlivosti o imunitný systém skúste užívať niektoré overené bylinky, ktoré vám dokážu vrátiť vitalitu a energiu.

Stavte na:

Zaujať by vás ale mohol aj zázvor, kurkuma alebo echinacea a rakytník.

Ak vám smieme radiť, vždy si vyberajte doplnky stravy na imunitu, ktoré sú na prírodnej báze a zároveň vám ponúka účinky viacerých zložiek. Vďaka tomu budete mať istotu, že budú mať maximálny efekt.

bylinky na imunitu