Nedostatok testosterónu: Najčastejšie príčiny a ako ho zvýšiť

Testosterón je mužským pohlavný hormón. Zaujímavé je na ňom ale to, že ho v malom množstve majú v tele aj ženy. Zvyčajne sa začne hojnejšie objavovať v období puberty, počas ktorej dochádza k celej rade zmien. Čo keď ho ale v priebehu života nemáme dostatok?

O testosterónu sa toho v modernej kultúre povedalo už veľa. Väčšinou to ale nebolo nič pozitívne. Zvaľuje sa na neho obhrublé správanie, agresivita a neustále porovnávanie sa s ostatnými súpermi. (Ktorými sú všetci ostatní muži na svete.) Niet potom divu, že v spoločnosti koluje trochu skreslená predstava o tom, kto ho má, koľko a ako presne sa to prejavuje.

Aby sme jeho reputáciu trochu zlepšili a pomohli vám ho lepšie pochopiť, v nasledujúcich bodoch sa zameriame na to, na čo je dobrý. A tiež na informácie o tom, ako spoznáte príznaky nedostatku testosterónu.

aky má tesosteron vyznam

Aký má testosterón význam?

Ako už bolo povedané, testosterón sa nachádza v tele každého človeka. Iba v inom množstve. Kým ženy ho majú o poznanie menej (v ich telách ho produkujú vaječníky), mužom sa pripisuje ako ich hlavný pohlavný hormón. Za jeho produkciu sú v ich telách zodpovedná semenníky.

Čo sa týka času, kedy je v ľudskom tele najviac aktívny, ide o obdobie od puberty do zhruba 30 rokov života, kedy jeho množstvo v tele mužov začína zvoľna klesať. Čo môže viesť k otázkam, ktoré sa týkajú doplnenie testosterónu.

Testosterón v tele zvyčajne ovplyvňuje:

Testosterón je dôležitý aj pre produkciu spermií, alebo pre normálne fungovanie tvorby červených krviniek. Z toho dôvodu je určite dobré dávať si na jeho množstvo v tele pozor.

testosterón ovplyvňuje

Najčastejšie príznaky nedostatku testosterónu

Už z vyššie uvedeného zoznamu funkciou tohto hormónu je možné odvodiť (aspoň predbežnú) podobu jeho nedostatku. Urobme si ale trochu ucelenejší obrázok toho, čo sa s vami a s vaším telom môže začať diať.

Prejavy nedostatku testosterónu sú:

 • Nechuť k pohlavnému styku
 • Nedostatok energie a únava
 • Prírastok na váhe
 • Pocity márnosti a depresie
 • Zmeny nálad
 • nízke sebavedomie
 • Menej telesného ochlpenia
 • Redší kosti
nedostatok testerónu priznaky

Až teda budete hľadať vinníka svoje dlhodobo zlej nálady, tukového prstence okolo vašich bokov a brucha a nechuti sa milovať, už viete, kde ho hľadať.

Príčiny

Rovnako, ako u žien dochádza postupom času k zníženiu a k následnému ukončeniu produkcie estrogénu, je pokles hladiny testosterónu normálne aj u mužov. Je to proste jeden z hlavných príznakov fyzického starnutia. Je ale pravda, že nižšiu hladinu testosterónu môžu spôsobiť aj niektoré závažné choroby a ich liečba.

Menovať by sme mohli napríklad chemoterapiu, ktorá býva jednou z hlavných zbraní v boji proti rakovine. Negatívne dopady má aj radiácie. Ďalej by sme mohli menovať ochorenia HIV, ochorenia obličiek, alkoholizmus alebo cirhózu pečene.

Liečba nedostatku testosterónu

V prvom rade je dôležité, aby ste si dohodli návštevu u svojho ošetrujúceho lekára. Ten vykoná krvný test, ktorý pokles vášho pohlavného hormónu potvrdí. V závislosti na tom, či ide o jeho znížení v dôsledku veku, alebo choroby potom môžu nasledovať ďalšie vyšetrenia, ktorá by mohla pomôcť zistiť jadro problému.

Ovšem, asi vás nepoteší, že niektoré príčiny poklesu testosterónu nevyžadujú žiadne nasadenie liečby. Nie je ale vylúčené, že vás lekár začne pozývať na injekcie. Terapiu možno vykonávať aj užívaním liekov, lokálne aplikovaných prípravkov na pleť alebo skrze náplasti. Je ale nutné dodať, že tento typ liečby môže mať celý rad vedľajších účinkov.

liečba nedostatku testosterónu

Okrem mastnejšie kože vás môže trápiť zadržiavanie vody v tele, zmenšenie semenníkov alebo pokles produkcie spermií. Niektoré vedecké poznatky tiež opatrne naznačujú, že pacienti, ktorí touto terapiou prejdú, môžu byť viac náchylní k rakovine prostaty. Zatiaľ ale nie sú dostupné žiadne finálne (a hlavne konkrétne) závery, takže si na potvrdenie tohto podozrenia budeme musieť ešte počkať. (Zvlášť, keď iná štúdia naznačuje, že muži, ktorí prejdú terapiou majú menej agresívne nádory prostaty.)

Ako zvýšiť hladinu testosterónu

Ako vidíte, zvýšenie testosterónu je hotová veda, ktorá nie je bez komplikácií a najrôznejších zvratov. Čo môže mnohým mužom, ktoré tento problém trápi, brať ich nádeje na to, že budú zase vo forme. Nie je ale potrebné vešať predčasne hlavu. Existujú totiž prírodné metódy, ktoré môžu pomôcť s produkciou tohto dôležitého hormónu. Ktoré to sú?

Vyskúšať môžete napríklad:

 • Pravidelné cvičenie a zdvíhanie váhy
 • Optimálny príjem kvalitných bielkovín, tukov a sacharidov
 • Minimalizáciu stresu (ktorý má na hladinu testosterónu v tele negatívny vplyv)
 • Vitamín D
 • Vitamín C
 • Vitamín A
 • Vitamín E
 • Zinok
 • Komplex vitamínov skupiny B
 • Poriadny spánok
 • Vyvarovať sa látkam, ktoré sú známe ako producenti estrogénov (napríklad niektoré plasty)
ako zvyšit hladinu testosterónu

Určite by sme vám odporučili aj udržiavanie zdravej telesnej váhy. Aj keď sa to nezdá, aj tuk môže byť hormonálne aktívny. Čo je vidieť na príklade žien. Tie, ktoré majú úplné minimum telesného tuku strácajú menštruáciu a mnohokrát aj schopnosť otehotnieť. Problémy s cyklom mávajú aj obézne ženy.

V neposlednom rade by sme vám poradili dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na podporu vitality pre mužov. V tých naozaj kvalitných bývajú v zložení bylinky, ako je senovka grécka, alebo tribulus terrestris (kotvičník zemný), ktorý má schopnosť zvyšovať libido. A to stojí za to vyskúšať. Nemyslíte?