Vitalita: Čo je to a ako ju posilniť?

Keď sledujeme reklamy, všade počujeme slová o vitálnu energiu. Vie ale niekto, čo to vlastne je a ako sa to prejavuje? Ak nie, môže sa stať, že budete žiť v pojmoch, bez toho, aby ste tušili, čím pozitívne, alebo negatívne ovplyvňujete ich reálnu funkčnosť. Preto sme sa rozhodli to napraviť!

Každé ráno vstanete z postele, nachystáte sa a odídete z domu niekam do práce. Po práci si zájdete s kamarátmi na tenis, na futbal alebo na pivo a pri tom naplánujete pánsku víkendovú jazdu. Počas nej hodláte ísť stanovať do hôr, alebo vodu. Potom sa vrátite domov, urobíte nevyhnutne nutné úkony, ako je potrebné kontrola úloh, alebo vybratí riadu z umývačky, urobíte si pekný večer s partnerkou a idete spať.

Možno na tom nevidíte nič zvláštne. Faktom ale je, že žiadna (alebo väčšina) z týchto vecí by nebola možná, ak by ste nemali dostatok vitality.

Ako však spoznáte, či je všetko v poriadku?

čo je to vitalita

Čo je to vitalita

Vitalita je vec, ktorá nám dáva silu rast, niečo vykonávať alebo sa rozvíjať. Vo svojej podstate ide o schopnosť žiť kvalitný a naplnený život. Ide ale skôr o filozofický termín. Ide totiž veľa o to, akú máte vôľu niečo aktívne podnikať.

Z atribútov, ktoré by sa dali vitalite pripísať, by sme mohli menovať nadšenie pre nové veci, chuť sa učiť, zvedavosť, vášnivosť a ďalšie vlastnosti, ktoré nám umožňujú neustrnúť na mieste a skúmať naše možnosti a svet, ktorý je okolo nás. Bohužiaľ, množstvu dospelých vitalita zúfalo chýba. Sú unavení, nabručený a nemajú vôbec chuť robiť niečo navyše. Čo potom vedie k nudnému a neuspokojivému životu.

Ako posilniť vitalitu

Ruku na srdce. Myslíte si, že spĺňate všetky definície toho, čo znamená byť vitálni? To spoznáte podľa toho, s akou chuťou ráno leziete z postele, podľa toho, ako často máte chuť milovať sa s náprotivkom (a pri tom treba skúšať niečo nové) a tiež podľa toho, či ste nadšenie z toho, že môžete čeliť novým výzvam. (Ubehnúť maratón, pokoriť vrchol hory …) Pravdepodobne asi nie, že? V tom prípade s tým chce začať niečo robiť!

Skúste:

 • Pravidelne cvičiť
 • Počúvať hudbu
 • Meditovať
 • Zdravo jesť
 • Spať

Vašej vitalite príliš nesvedčí niektoré neresti, ktorých sa občas, alebo dokonca pravidelne dopúšťate. Určite je vhodné odpustiť si fajčenie a popíjanie alkoholu. Ak to nejde, tak aspoň redukujte množstvo.

ako posilňiť vitalitu

Oveľa uspokojivejšieho sa budete cítiť aj v prípade, že vás nebude štvať práce, ktorú robíte a budete mať dobré vzťahy v rodine a s ďalšími ľuďmi, s ktorými sa pravidelne stretávate. Je ale potrebné dodať, že na sebe budete musieť trochu pracovať. Nič sa totiž neurobí samo.

Pozor na nedostatok testosterónu

Keď sme mladí, sme vitálne všetci. Postupom času sa ale táto naša energickosť a nadšenie niekam vytratí. Zrejme je to preto, že sa v nás hromadí starosti a úlohy, ktoré je potrebné plniť, takže nemáme čas sa venovať tomu, čo nás naozaj teší. Veľký vplyv má ale aj starnutia všeobecne. U žien pozvoľna dochádza k poklesu estrogénu a u mužov zase k úbytku testosterónu.

Že by mohol byť nedostatok testosterónu aj váš problém zistíte podľa toho, že:

 • Máte nízke libido
 • Vás trápi erektilnej dysfunkcie
 • Strácate vlasy
 • Ste unavení
 • Strácate svalovú hmotu
 • Priberá
 • Máte redší kosti
 • Máte problémy s pamäťou
 • Máte anémiu
vitalita a testosteron

V prípade akéhokoľvek podozrenia je vhodné ísť na preventívnu prehliadka k lekárovi. Tiez ale mozem vyskúšať bylinky na posilneniam vitality. Blahodarný vplyv na mužské telo má napríklad senovka grécka, alebo kotvičník zemný, ktory posilňuje sexuálne očakávania. Vyskúšajte prírodných doplnkov stravy, ktoré tieto bylinky obsahujú a uvidíte, či na seba pocítite rozdiel.