Ako zlepšiť náladu? Vyskúšajte týchto 5 tipov

Dobrá nálada má niekedy cenu zlata. Zvlášť, keď máme problémy doma, alebo v práci, sme permanentne v strese kvôli hypotéke, alebo nás sužuje nejaký dlhodobý zdravotný problém. Chmáry a depresie nám ale nijako neprospievajú, preto vám dáme návod, ako sa začať cítiť trochu lepšie.

Náhle zmeny nálad sú často pripisované ženám, ktoré sú permanentne pod nadvládou hormónov. Pravdou ale je, že hormóny pôsobia aj na mužov. Len si to vezmite. Koľkokrát ste už počuli o hormónoch oxytocín, endorfín, serotonín a dopamín? Máme ich všetci. Rozdiel je len v tom, že mužský hormonálny systém je po dlhšiu dobu stabilný. A tým pádom je menej náchylný k rýchlym zmenám.

Avšak, všetci sme len ľudia. A aj na mužov jedného dňa doľahnú problémy, ktoré sú spojené so starnutím. Medzi ne patrí napríklad pokles hladiny testosterónu, čo sa môže prejaviť menšie vitálnosťou a chýbajúcim nadšením.

Aby ste neboli celý život za priadka, s ktorými nič nie je, dáme vám pár rád, ktoré vám pomôžu rýchlo vrátiť váš skoršie zápal.

prečo máme zlú náladu

Prečo máme zlú náladu?

Zmeny nálad sú v určitom rozpätí normálne a zdravé. Snáď nikto nemôže byť celý život šťastný, alebo len smutný. Niekedy ale môžu mať spojitosť s naším aktuálnym zdravotným stavom. (Depresia, maniodepresívna psychóza, rakovina, ochorenie štítnej žľazy …) Prípadne s už spomínanou činnosťou hormónov, ktoré majú na vzniku nálady nemalý podiel.

Náladu ale ovplyvňujú aj ďalšie veci. Trebárs užívania návykových látok, ako je alkohol, alebo nejaký typ drogy. (Niekto je mimo, iný agresívne a ďalšie sa neustále Chichúňa.) Neblahý vplyv na to ako sa cítime má ale aj stres, únava, náročné životné obdobie, medikácie, ktorú beriete, nevhodná strava a v neposlednom rade aj kvalita vzťahov.

Výkyvy nálad

Naozaj veľmi veľké výkyvy nálad sú väčšinou spôsobené extrémnym kolísaním hormónov (čo je typické potrebné pre ženy v tehotenstve), alebo nejakou formou poruchy.

Výkyvy nálad

Dobrým príkladom nám môže byť bipolárna porucha, počas ktorej dochádza k naozaj extrémnej zmene nálad. Pacient je buď v ťažkej depresii, počas ktorej nie sú nezvyčajné myšlienky na samovraždu, alebo v manickej fáze, počas ktorej má pocit, že je nepremožiteľný. Okolie teda nemusí mať vôbec potuchy o tom, že sa deje niečo zlé. (Dokonca to dlho nemusí vedieť ani človek sám.) Akonáhle ale nadobudnete podozrenie, že by mohlo ísť o váš osobný prípad, zájdite za odborníkom.

Prvou pomocou je psychológ, ktorý s vami bude rozprávať a bude sa vás snažiť naviesť správnym smerom. Nemá ale právomoc predpisovať lieky. To môže robiť iba psychiater. (Nebojte. To, že za ním pôjdete neznamená, že skončíte v blázinci. Ako si mnohí myslia.)

5 tipov, ako si zlepšiť náladu

Nie vždy je situácia tak vážna. Preto pri zlej nálade skúste niektorý z nižšie uvedených tipov.

Obklopte sa dobrými ľuďmi

Možno sa cítite zle, pretože ste neustále v spojení s negatívne zmýšľajúcimi ľuďmi. Čo by dokázalo otráviť každého. Preto sa od nich buď odstrihnite, alebo sa čo najrýchlejšie spojte s jedincami, ktorí myslia pozitívne a dokážu vás nakaziť svojou dobrou náladou. Problémy v medziľudských vzťahoch potom riešte ešte skôr než reálne vypuknú.

ako zlepšiť náladu
ako na lepšiu náladu

Naučte sa hovoriť jasné NIE

Všetci chceme byť úspešní, takže si toho na seba občas nakladáme moc. V práci robíme úlohy navyše a dúfame, že to šéf ocení bonusom, alebo povýšením. K náročnému povolaniu si priberieme ešte nejakú časovo náročnú dobrovoľnícku aktivitu atď. Faktom ale je, že čo nám na začiatku príde ako super nás začne postupom času vysávať a štvať. Preto sa nebojte zvoľniť tempo a priznať si, že na niečo už nemáte kapacitu. (Alebo to jednoducho iba nechcete.)

Stavte na doplnky stravy

Vitamíny na dobrú náladu existujú! Stačí si niečo zistiť o vitamínu D, ktorý na jar a v lete získavame zo slnka. Keď ho máme nedostatok (čo je zvyčajne v temných zimných mesiacoch), padnú na nás chmáry a depresie. Skúsiť ale môžete aj bylinky na dobrú náladu. Prospeje vám napríklad kotvičník zemný, ktorý prospieva vašej celkovej vitalite. (A tým pádom sa to odrazí aj na tom, ako sa cítite.) Ak neviete, odkiaľ tieto látky čerpať, vyskúšajte voľnopredajné doplnky stravy, ktoré sú na prírodnej báze.

ako na dobru naladu
ako si udržať dobrú náladu

Hýbte sa

Všetci dobre vieme, že aktívny pohyb vyplavuje hormóny šťastia. Takže si obujte športové topánky, oblečte sa do cvičebného úboru a choďte si zabehať, zahrať futbal alebo floorball. A to by bolo, aby sa to na vás nejako neprejavilo!

Maznajte sa

Posledným osvedčeným spôsobom, ktorý vám zlepší náladu, je maznanie sa s náprotivkom. Je ale dôležité, aby išlo o kontakt kože na kožu. Bolo preukázané, že tým dochádza k vyplavovaniu oxytocínu, ktorý má vplyv ako na silu a spokojnosť vzťahu, tak na našu náladu. Tým, či pri tom dôjde na niečo viac, sa nestresujte. Náprotivok bude iste rád aj za pozornosť, ktorá nebude smerovať priamo k akcii.

dobra nalada

Vložiť komentár