Ako zvýšiť libido u mužov a zamedziť jeho strate

Kto chce mať zdravý sexuálny život, ten potrebuje túžbu. S ňou je to ale niekedy celkom zapeklité. Zvlášť, ak sa posúvame do stredného veku, kedy dochádza k pozvoľné strate testosterónu. Ak vás to trápi, dnes vám povieme, ako na zvýšenie libida!

V minulosti boli erotické hry povolené len za účelom plodenia nového potomstva. Až vo chvíli, keď nebolo následkom každého partnerského styku dieťa sa zo sexu stala rekreačná činnosť, ktoré sa oddávame kvôli prehlbovanie našich intímnych vzťahov a zlepšenie nálady.

Avšak, v tejto situácii občas nastáva trochu paradox. Kým stimuly sú všade okolo nás (a tým najväčším môže byť napríklad nová partnerka) a potenciálne negatívne dopady styku možno dokonale minimalizovať, nemáme na nejaké laškovanie chuť. Kvôli čomu sa veľakrát cítime nepríjemne a divne.

Aby ste sa nemuseli trápiť, v nasledujúcom texte vám poradíme potraviny na zvýšenie libida a ďalšie vychytávky, ktoré stojí za to vyskúšať.

Čo je to libido

Čo je to libido

Libido je iné meno pre sexuálny apetít, či drajv. Ten je závislý od mnohých faktorov. Jednu z hlavných rolí má mozog. Tiež ho ale ovplyvňujú hormóny, naučené vzorce správania, ktoré sú nám odovzdávané rodičmi a okolím alebo napríklad naše aktuálne rozpoloženie.

Vzhľadom k tomu, ako je tento systém zložitý je náchylný k tomu, aby sa v ňom čas od času niečo pokazilo, alebo zablokovalo. Stačí byť dlhodobo v strese, alebo užívať lieky, ktoré majú vplyv na vašu sexuálnu túžbu. (To môžu robiť potrebné antidepresíva.)

Sexuálny apetít

Vo svojej podstate ide o to, ako moc vysokú, alebo nízku potrebu milovanie máte. Kým niekto sa potrebuje uspokojiť niekoľkokrát za deň (či aspoň niekoľkokrát do týždňa), ďalší je rád, keď to naňho príde raz za mesiac.

Sexuálny apetít

Táto rozdielnosť sa prejavuje nielen u jedincov naprieč pohlaviami, ale aj u ľudí z rovnakej skupiny. Nie každý muž má sexuálnu túžbu rovnako veľkú. Väčšinou je ale dôležité to, aby ste si v tomto ohľade sadli so svojim náprotivkom. Ak vám to obom vyhovuje, môžete sa milovať treba raz za rok. Väčším problémom však býva, že jeden z páru má väčšiu chuť ako ten druhý. Čo vedie k dlhodobej nespokojnosti, či k neverám.

Strata libida

O mužoch sa hovorí, že sú to sexuálne mašiny, ktoré môžu kedykoľvek a kdekoľvek. Preto niektorí z nich veľmi zle nesú, keď to tak nie je. Kde ale začať hľadať dôvody onej negatívne zmeny?

Príčinou straty mužského libida môže byť:

 • Užívanie liekov
 • Depresia
 • Alkoholizmus
 • Nízke sebavedomie
 • Nespavosť a problém so spánkom
 • Dlhodobý stres
 • Starnutie
 • Nízka hladina testosterónu
 • Syndróm nepokojných nôh (bola preukázaná možná súvislosť medzi týmto syndrómom a erektilnou dysfunkciou)
 • Chronické ochorenie
 • Nedostatok, alebo prebytok cvičenie
stráta libida

Ak si nie ste istí, vyskúšajte na to ísť vylučovacou metódou. Ak sa nehýbete, začnite. Ak moc, tak uberte. A podobne.

Ako zvýšiť libido

Teraz sa konečne dostávame k tomu, čo nás všetkých zaujíma. Ako sa dá zvýšiť libido? A ide to vôbec?

bylinky-na-zvyšenie-libida

Samozrejme, že áno. Prvým krokom je vyššie uvedený zoznam, ktorý vám napovie, kde je možná chyba. Zmenu môžete pozitívne podporiť tým, že si doprajete potraviny, o ktorých je známe, že majú afrodiziakálne účinky. Mužom sa veľa odporúčajú potraviny so zinkom. Ten nájdeme v červenom, alebo v krabím mäse. K bezproblémové erekcii potom môže napomôcť konzumácia citrusov, výrobkov z kvalitného kakaa, obmedzené množstvo červeného vína alebo pochutnání si na bobuľovom ovocí.

Vitamíny na zvýšenie libida môžete vyskúšať všetky. (Nezabudnite, že všetko so všetkým súvisí.) Zvlášť prospešný ale môže byť vitamín E, ktorý je dôležitý pre normálne fungovanie reprodukčných orgánov. Medzi bylinky na zvýšenie libida potom radíme senovka grécka, kotvičník zemný alebo macu peruánsku.

Ak chcete, rad z týchto látok nájdete vo viaczložkových prírodných doplnkoch stravy pre podporu vitality a potencie. Keďže pôsobí na niekoľko segmentov súčasne, určite čoskoro pocítite rozdiel.